ATEX

Dyrektywa ws. urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej

Informacje o dyrektywie

Obowiązująca od 20.04.2016 r. dyrektywa ATEX 2014/34/UE dotycząca urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej jest dostępna w bazie aktów prawnych Unii Europejskiej Eur-Lex. Rozporządzenie krajowe wdrażające dyrektywę 2014/34/UE, które można pobrać z bazy aktów prawnych Sejmu (Dz.U. z 2016 r. poz. 817), powinno być czytane łącznie z ustawą o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz.U. z 2021 r. poz. 514) znajdującą się również w tej bazie. Przepisy unijne wynikające z dyrektywy ATEX określają tzw. wymagania zasadnicze dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Niemniej konkretny produkt może podlegać przepisom nawet kilku aktówe prawnych dot. bezpieczeństwa wyrobów.

Zainteresowani mogą się także zapoznać z rozporządzeniem krajowym, które wdrażało poprzednio obowiązującą dyrektywę, i które znajduje się w bazie aktów prawnych Sejmu (Dz.U. z 2005 nr 263, poz. 2203).  

Odnośniki

    Strona Komisji Europejskiej poświęcona dyrektywie ATEX (Dodać należy, że wytyczne nie są prawnie wiążące).
    Wykaz norm zharmonizowanych do dyrektywy ATEX (po polsku),
    Strona KE - baza nando zawierająca informacje o jednostkach notyfikowanych do aktów unijnych.
   
Wybrane strony internetowe instytucji polskich zajmujących się ATEX:
        Wyższy Urząd Górniczy: www.wug.gov.pl
        Główny Instytut Górnictwa: www.gig.eu

Materiały
 
Przejdź do strony głównej
2022 CLEANEA.pl - wszystkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu